Citromos szardíniakrém



Hozzávalók: 1 doboz bármilyen szardínia (csak paradicsomos ne legyen!), 5 dkg vaj, 5 dkg juhtúró, 1-1 evőkanál sör és citromlé, 1 gerezd fokhagyma, 1 teáskanálnyi csípős mustár, 1-1 mokkáskanál őrölt fekete bors és reszelt citromhéj, csipetnyi porcukor, ízlés szerint só, salátalevél
A puha vajat, a juhtúrót, a szardínia leszűrt olaját, a sört és a fűszereket habosra keverem, majd a villával összetört szardíniát is hozzáadva addig keverem, amíg egynemű, krémszerű, sűrű masszát nem kapok. Salátalevéllel bélelt tálkába halmozom, jól kifagyasztom, és péksüteményre kenve kínálom.

Citromos vajas kaviár



Hozzávalók: 1 kis doboz fekete kaviár, 10 dkg vaj, 1 kis diónyi fej vöröshagyma, 2 evőkanál citromlé, késhegynyi reszelt citromhéj, só és cukor, salátalevelek
A megtisztított vöröshagymát fokhagymaprésen keresztülnyomom vagy lereszelem, és összekeverem a vajjal, a citromlével, citromhéjjal, a sóval és a cukorral. Ha már habos, a kaviárt óvatosan beledolgozom. A masszát egy szögletes formába tömöm, lefedem, és a hűtőszekrényben jól kifagyasztom. Tálalás előtt kiborítom a formából, és fogazott késsel szeleteket vágok belőle. Megmosott, leszárított salátalevelekkel leterítek egy lapos tálat, vagy kis tálcát, és sorban, félig egymásra teszem a kaviáros vajszeleteket. (A tál alá teszek egy nagyobb tálat, amit körberakok jégkockával. Ez mindvégig hűti a szeleteket, amelyek nem olvadnak meg.) Pirított kenyérszeletkéket kínálok mellé.

Citromos vajkrém



Hozzávalók: 10 dkg vaj, fél citrom átszűrt leve, 1 mokkáskanál frissen reszelt citromhéj, 2 evőkanál tejföl, só és csipetnyi cukor
A fele mennyiségű vajat gőzön felpuhítom, majd habosra keverem az összes hozzávalóval. Rúd alakra formálom, és jól kifagyasztom. Alufóliába csomagolva akár egy hétig is tárolható. Recés késsel szeletekre vágva kínálom kaviár vagy sós lazac mellé, de halas szendvicshez is a szendvicskenyérre kenve fogyasztjuk.

Cseh fánk 1. (Tarkedli)



Hozzávalók 4 személyre: 40 dkg liszt, 2 tojás, 2 dkg élesztő, 3 dl tej, 8-10 dkg cukor, olaj, só.
Valahol az elfelejtett kacatok között még meg kell lenni, nagyanyám tarkedli sütőjének, amely hasonlatos volt a jobbára már szintén elfelejtett tükörtojássütőhöz. Morva nagyapám ugyanis a vasárnapi ebédhez gyakran megkívánta a cseh fánkot, a tarkedlit, melyet természetesen mi, gyerekek is nagyon szerettünk.
A langyos tejjel megfuttatott élesztőből, lisztből, cukorból, egy csipetnyi sóból a palacsintatésztánál sűrűbb masszát keverünk, és megkelesztjük. Amikor megkelt, kevés olajat melegítünk a tarkedli-sütőben, s egy-egy kanál tésztát teszünk a mélyedésekbe. A palacsintához hasonlóan, de kisebb lángon mindkét oldalát jól átsütjük. Megszórjuk porcukorral, de adhatjuk lekvárral is.

Cseh fánk 2.



Hozzávalók: 40 dkg liszt, 2 dkg élesztő, 2 tojás, 5 dl tej, 10 dkg cukor, 15 dkg zsír, 25 dkg lekvár.
Elkészítése: A liszt közepébe mélyedést készítünk, 2 dl langyos tejet öntünk bele, belemorzsoljuk az élesztőt, 2 dkg cukorral, és egy kissé megkelesztjük. Most a kovászba keverjük a tojássárgákat, és sót, a többi tejet, és az egészet fakanállal kb. 10-15 percig verjük. Egész gyenge, lágy tésztát kapunk. Melegített fedővel lefedjük, és 3 óráig kelesztjük. Ezután hozzákeverjük a 2 tojás keményre vert habját, még néhány percig kelesztjük. A tükörtojássütőben zsírt melegítünk, zsíros kanállal a tésztából beleszaggatunk, és nem túl gyorsan, hogy a közepe is megsüljön, mindkét oldalát megsütjük. Cukorral meghintve, lekvárral melegen tálaljuk.

Cseh fánk 3.



Hozzávalók: 40 dkg liszt, 2 dkg élesztő, 2 tojás, fél l tej, 10 dkg porcukor, olaj
Elkészítés: A lisztet egy 3 literes edénybe öntjük, közepébe mélyedést készítünk, ebbe öntünk 2 dl langyos tejet, hozzámorzsoljuk az élesztőt 2 dkg cukorral, és kissé megkelesztjük. Most a kovászhoz keverjük a tojássárgáját, a sót, a többi tejet és az egészet fakanállal kb. 10-15 percig jól felverjük, vagy géppel bedagasztjuk. Egész gyenge, lágy tésztát kapunk. Melegített fedővel lefedjük és 3/4 órán át, kelesztjük. Ezután hozzákeverjük a 2 tojás keményre vert habját, s azzal még néhány percig újrakelesztjük. A tükörtojássütőben olajat forrósítunk, olajos kanállal a tésztából beleszaggatunk, és nem túl gyorsan - hogy a közepe is átsüljön - mindkét oldalát megsütjük. Cukorral meghintve, lekvárral, melegen tálaljuk. Négy személyre fele mennyiség is elegendő.

Cseh gombóc 1.



Hozzávalók: 3 zsemle, 3 evőkanál olaj, 35 dkg liszt, 1 tojás, 1 burgonya, 2, 5 dl tej
Elkészítés: Az élesztőt kevés tejben megkelesztjük, és úgy adjuk a zsemlegombóc tésztájához. Kizsírozzunk egy tiszta konyharuhát, egy darabban, henger alakban becsomagoljuk a tésztát, két végén átkötjük és forró, sós vízbe eresztve, 30 percig főzzük. A ruhából kibontva, cérnával 1 cm vastag szeletekre vágjuk. Mártásos húsok, főleg vadas körítése.

Cseh gombóc 2.



Hozzávalók: 4 db szárított zsemle, 2 dl tej, 5 dkg zsír, 40 dkg liszt, 2 db reszelt főtt burgonya, 1 dkg élesztő, só.
Elkészítése: A zsemléket kockára vágunk, zsírban megpirítjuk, majd tejjel meglocsoljuk. A lisztből a tojásokkal és egy kevés langyos sós tejjel kevert vízzel, valamint a reszelt főtt burgonyával, gyenge galuskatésztát készítünk. Hozzákeverjük a pirított zsemlekockákat és tejben megfuttatott élesztőt. Kicsit pihentetjük, majd tiszta konyharuha egyik oldalát megzsírozzuk, rátesszük a tésztát, henger alakura formázzuk és feltekerjük. Végeit megkötözzük, és sós forró vízben 35 percig főzzük. Ezután lecsorgatjuk, kibontjuk a konyharuhából, és ujjnyi vastag szeletekre vágjuk.

Cseh knédli (České knedlíky)



Hozzávalók: 500 g rétesliszt, 20 g élesztő, 1 db. tojás, 3 dl tej, 3 db. tojás, 1 db zsömle, só, olaj a kenéshez.
A lisztet egy tálba átszitáljuk, közepébe mélyedést készítünk, amelybe belemorzsoljuk az élesztőt, valamint ráöntünk egy kis langyos tejet. A lisztből, élesztőből és tejből lágyabb tésztát dolgozunk ki, majd kelni hagyjuk. Ezután hozzáadjuk a tojást, sót, maradék tejet és a tésztát kidolgozzuk. Végezetül beledolgozzuk a kockára vágott zsemlét, és ismételten kelni hagyjuk. A már megkelt tésztát egyforma részekre osztjuk, henger alakúra gyúrjuk, és tovább kelesztjük. A hengereket nagyobb méretű edényben 20 percig főzzük. 10 - 10 percig egy - egy oldalát. Ha megfőttek, kiemeljük a vízből, villával megszurkáljuk, valamint olajjal megkenjük. Cérna segítségével karikákra vágjuk. (Késsel vágva szétesik.) 

Cseh rakott burgonya



Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg aprószemű burgonya, 15 dkg gépsonka, 2 fej vöröshagyma, 15 dkg kifejtett zöldborsó, 4 evőkanál reszelt ementáli sajt, 5 dl húsleves, 2 dl tejszín, 2 evőkanál liszt, 3 evőkanál vaj vagy margarin, 1/2 csokor petrezselyem, 1/2 csokor majoránna, só, bors
Elkészítés: A burgonyát megmossuk, és forrásban lévő, sós vízben kb. 10 percig főzzük. Közben a hagymát megtisztítjuk, és kockára vágjuk. A vajat vagy margarint megforrósítjuk, és a hagymát üvegesre pároljuk. Meghintjük a liszttel, és állandóan kevergetve 1 percig pirítjuk. Felöntjük a tejszínnel és a levessel. A mártást kb. 5 percig főzzük. A zöldborsót forrásban lévő, sós vízben kb. 10 percig főzzük. A zöldfűszereket megmossuk, és felaprítjuk. A sonkát kockára vágjuk, a sajtot lereszeljük. A mártásba belekeverjük a lecsöpögtetett zöldborsót, a sonkát, a sajtot, és a zöldfűszereket. Sóval és borssal ízesítjük. A főtt burgonyát meghámozzuk - ha szükséges, félbevágjuk -, és leöntjük, a húsos-zöldségesmártással. Előmelegített sütőbe toljuk, és 200 fokon (gáztűzhelynél 3-as fokozaton) 20-25 percig sütjük. Friss vegyes saláta és hideg (cseh) sör illik hozzá.
Elkészítési idő kb. l óra. adagonként 2640 joule-t (630 kalóriát) tartalmaz.

Cseh túrós



Hozzávalók: 20 dkg liszt, 20 dkg cukor, 20 dkg dió, 1 egész tojás, 1/2 csomag sütőpor
A töltelékhez: 75 dkg túró, 15 dkg margarin, 15 dkg cukor, 3 evőkanál liszt, 5 tojássárgája, 1 csomag vaníliás cukor.
Máz: 5 tojásfehérje, 20 dkg cukor.
Elkészítés: A tészta alapanyagait jól összedolgozzuk, közepes tepsibe nyomkodjuk, és előmelegített sütőben 5-10 percig sütjük. A tölteléket is elkészítjük, jól kikavarjuk, és egyenletesen az elősütött tészta tetejére simítjuk. Visszatesszük a sütőbe és közben az 5 tojásfehérjéből 20 dkg cukorral, kemény habot verünk. A tészta tetejére kenjük és megszárítjuk.

Cseh túrós bukta



Hozzávalók: 30 dkg túró, 25 dkg cukor, 10 dkg mazsola, 3 dkg élesztő, 5 dkg vaj, 5 tojás, 50 dkg liszt, 1 dl tej.
Elkészítése: Az élesztőt langyos tejben megfuttatjuk, majd összedolgozzuk a liszttel, 1 tojássárgájával, 1 evőkanál cukorral, az olvasztott vajjal, jól bedagasztjuk, és langyos helyen néhány óráig kelesztjük. Ujjnyi vastagra kinyújtjuk, nagy fánkszaggatóval kiszúrjuk, és a kerek lapok közepébe kilós súllyal mélyedést nyomunk, ebbe töltjük a túrókrémet. A túrókrém: a szitán áttört túrót 20 dkg porcukorral, 1 tojássárgájával, 3 egész tojás keményre vert habjával, a mazsolával habosra keverjük. A krémet körülvevő tészta tetejét megkenjük tojássárgájával, és zsírozott sütőlemezre egymás mellé ültetve a tésztát szép pirosra megsütjük

Cseresznyés sztrapacska



Hozzávalók: 500 g liszt, 250 g cseresznye, 3 burgonya, 1 tk. só, 100-150 g zsemlemorzsa, 2-3 ek. olaj, 2 dl tejföl
A cseresznyét kimagozzuk, ledaráljuk, a megtisztított burgonyát lereszeljük, majd a liszt és só hozzáadásával galuskatésztát készítünk. Forró vízbe szaggatjuk, kifőzzük. Az olajon megpirított zsemlemorzsára szedjük, meghintjük fahéjas cukorral és tejföllel meglocsolva, melegen tálaljuk.

Csirkecomb Ilmici módon



Hozzávalók: 4 db csirkecomb, 10 dkg reszelt Ilmici sajt, 2 evőkanál olaj, 1 evőkanál paradicsompüré, 1 gerezd fokhagyma, 1-1 mokkáskanál rozmaring és bazsalikom, ízlés szerint só és törött fekete bors.
Elkészítés: A csirkecombokat megmosom, letörölgetem, és a forgóknál bevágom (nem kell teljesen elvágni). A paradicsompüréből az olajjal, a sóval, a borssal, a többi fűszerrel és a tisztított, zúzott fokhagymával mártást keverek, és azzal a combok mindkét oldalát bekenem. A húsokat tűzálló tálra fektetem, és lefedve előmelegített, forró sütőben 25 percig sütöm. Amikor kiveszem, rászórom az összes reszelt sajtot. Újból befedem, és még 15 percre visszateszem a sütőbe. Végül leveszem a tál tetejét, és addig pirítom, amíg a sajt színesedni kezd. Nem szabad barnára sütni, mert keserű lesz. Párolt rizst és salátát kínálok hozzá. (Hagymás paradicsomsalátával a legfinomabb!)
Elkészítési ideje: 50 perc

Csirke-májkrém formában



Hozzávalók: 50 dkg csirkemáj (szív nélkül), 20 dkg vaj, 2 csemege uborka, 1 dl tejszín, 1 púpozott evőkanál zselatinpor, 1 kis fej vöröshagyma, 1 fiola kapribogyó, 1 dl tej, 1 teáskanál pirospaprika, 1-1 mokkáskanál törött fekete bors és pástétomfűszer, késhegynyi őrölt gyömbér, ízlés szerint só.
A csirkemájat forrásban lévő vízbe dobom és 5-6 percig főzöm. Ezután leszűröm. Közben a vöröshagymát megtisztítom, az uborkát almareszelőn lereszelem. A kihűlt májat és a vöröshagymát húsdarálón háromszor ledarálom (hogy teljesen pépes legyen), majd összedolgozom a fűszerekkel, a levétől leszűrt és apróra vágott kapribogyóval, a lereszelt uborkával és az előzőleg habosra kevert vajjal. A tejszínből nagyon kemény habot verek, és óvatosan hozzáadom a májas masszához. A zselatinport kis lábosba szórom, ráöntöm a tejet, és kis lángon addig kavargatom, amíg a zselatin feloldódik. Ezután átszűröm, és apránként a habos májba keverem. Mokkáskanálnyi olajjal kikent apró formákba simítom, és befedve fogyasztásig hűtőszekrényben dermesztem. A formából könnyen kiborítható, ha az oldalától késsel ellazítom. Gusztusos harapnivaló, szendvicsre is kitűnő, finom falat. Illik hozzá a paprikasaláta vagy a borssal bőven ízesített tartármártás is.
Elkészítési ideje: 40 perc

Diós szeletek



Hozzávalók: 6 tojássárgája, 20 dkg dió, 25 dkg kristálycukor, 5 dkg morzsa, 6 tojásfehérje, 1 dl erős feketekávé, 1 dl tej, 1 evőkanál liszt.
A 6 tojás felvert kemény habjába beletesszük a 4 tojássárgáját, kristálycukrot, diót és a morzsát. Ezt a masszát ostyalapra tesszük, megsütjük. Közben a 2 tojássárgáját elkeverjük 1 dl erős feketekávéval, 1 dl tejjel és 1 evőkanál liszttel, és sűrű krémmé főzzük. Amikor a tészta megsült, kihűlt, a krémet rákenjük.

Elnöki kuglóf (Prezidetská bábovka)



Hozzávalók: 6 tojássárgája, 300 g cukor, 200 g vaj, 100 g dió, 50 g csokoládé, 1 zacskó tejszín, 300 g finomliszt, 1 sütőpor, 1 vaníliás cukor, 6 tojásfehérje, zsír, valamint liszt egy nagyobb méretű kuglófforma kikenéséhez.
A vajat, tojássárgáját és cukrot habosra keverjük, hozzáadjuk a darált diót, csokoládét, tejszínt, majd a sütőporral és vaníliás cukorral elkevert lisztet is hozzáadagoljuk. Végezetül könnyedén hozzákeverjük a kemény habbá vert tojásfehérjét. Előmelegített sütőben közepes lángon 50 percig sütjük. 

Elnöki tekercs



Hozzávalók: 5 db tojás, 10 dkg kristálycukor, 2,5 dkg kakaó, 0,5 dl tejszín + 2 db habfix, kókuszreszelék sütőpapír
Először szétválasztjuk a tojás sárgáját és fehérjét. A fehérjébe egy csipet sót teszünk, mert így könnyebb kemény habbá verni. A kemény habhoz hozzáadjuk a sárgáját, a cukrot és a kakaót, majd óvatosan elkeverjük. Kiöntjük a sütőpapírral bélelt tepsibe, 190 fokra felmelegített sütőben pontosan 7 percig sütjük. Vigyázat! Ha tovább sütjük, kiszárad a tészta. A tejszínt habfixálóval verjük fel. Kétharmad részét a tekercs belsejébe kenjük, a maradék egyharmadot kívülről kenjük rá. A óvatosan feltekerjük a tésztát, vigyázva arra, hogy ne tapadjon a sütőpapírra. Ahol ragad, elvágjuk késsel (a papírt is megvajazhatjuk). A maradék tejszínhabbal bevonjuk a tekercset hosszú élű késsel mindkét oldalról. Ezután megszórjuk kókuszreszelékkel. A papírra is szórunk egy kicsit, mert ezen a papíron fogjuk körbe-körbe forgatni. Ezután megint bekenjük tejszínhabbal és megszórjuk kókuszreszelékkel, de lehet reszelt dió is. Ha becsomagoltuk a papírba, hűtőszekrénybe tesszük. 3 napig is eláll. 

Élesztőpástétom 1.



Hozzávalók: 8-20 dkg élesztő, 2 fej vöröshagyma, 2 evőkanál zsemlemorzsa, 2 evőkanál búzadara, 1 tojás (elhagyható), 2-3 evőkanál olaj, majoránna, borsikafű, pirospaprika, só vagy házi Vegeta pótló, apróra vágott petrezselyem zöldje, 1 kávéskanál szerecsendió
A hagymát vizes olajon megpároljuk, beletesszük a zsemlemorzsát és a darát. Kicsit együtt is pirítjuk. Az élesztőt kis vízben feloldjuk, hozzáadjuk a hagymához. Befűszerezzük, beleütjük a tojást. Ha kell, még egy kis vizet adunk hozzá, s állandó kevergetéssel kenhető pástétommá főzzük. 

Élesztőpástétom 2.



Hozzávalók: 2 fej vöröshagyma, 10-20 dkg élesztő, 2 kávéskanál házi Vegeta pótló, 3 púpozott evőkanál őrölt napraforgó (esetleg darált dió), 5 evőkanál zsemlemorzsa, 1 kávéskanál őrölt kömény, kevés majoránna, 1 gerezd összenyomott fokhagyma, petrezselyem zöldje apróra vágva, pici só, pirospaprika
Egy kis lábasban elmorzsoljuk az élesztőt, és kb. 4 dl hideg vizet öntünk rá. A vöröshagymát megpároljuk. A felkavart vizes élesztőt hozzáöntjük a megpárolt hagymához, felfőzzük forrásig, s még néhány percig. Állandó kavarás mellett beleszórjuk a zsemlemorzsát, majd a tűzről levéve belekeverjük a napraforgót (diót), a fűszereket, a petrezselyem zöldjét, fokhagymát, ízlés szerint pici sót (ha kell), kicsit még főzzük. Hidegen, barna kenyérre kenve fogyasztjuk.

Fahéjas borbamártó



25 dkg cukrot 2 egész tojással fél óráig keverünk. Közben 1 kávéskanálnyi finomra tört fahéjat teszünk bele. Ha jól kikevertük, 25 dkg liszttel elkevert fél csomag sütőport adunk hozzá. Gyúrótáblán jól eldolgozzuk. A vékonyra kinyújtott tésztát tetszés szerinti vágókkal kiszaggatjuk, és sárgára sütjük.

Fácánpecsenye cseh módra



Elkészítés: Nem mindennapra való, hanem ünnepi fogás ez, amely akkor "igazi", ha a fácánon kívül egy-két szalonka is akad hozzá. Elkészítése úgy kezdődik, hogy a szalonkát megsütjük (de nem túlságosan, hogy zsenge maradjon), majd a húsát leszedjük, apróra vagdaljuk, s vagdalt sertéshússal, finomra vágott majoránnával, petrezselyemmel, kakukkfűvel, egy kis sóval, borssal, paprikával (esetleg - ha van - szarvasgombával) alaposan összekeverjük. Vajban kissé megpároljuk, egy-két tojással, mint kötőanyaggal összedolgozzuk, majd megtöltjük vele a fácánt. Egy lábosban vajat olvasztunk, beletesszük a töltött fácánt, mérsékelten meleg sütőbe tesszük. Mikor megsült, egy kis brandyt öntünk rá, s azon frissiben tálaljuk.

Fehér körözött



Hozzávalók: 25 dkg tehéntúró, 3-4 gerezd fokhagyma, 2-3 db újhagyma, 1 dl 1 tejföl, őrölt kömény, petrezselyem zöldje, só
A petrezselyem zöldjét és az újhagymát apróra vágjuk. A fokhagymát apróra reszeljük, azután mindezeket alaposan összekeverjük a többi alapanyaggal.

Felvidéki pikáns gombócleves



Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg marhacsont, 8 dkg sárgarépa, 8 dkg gyökér, 5 dkg kelkáposzta, 5 dkg karalábé, 3 dkg zeller, 3 dkg vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 dkg Suller só, 2 dl tejföl, 3 dkg finomliszt, 4 dkg Héra főzőmargarin, 1/2 citrom, 1 késhegynyi tárkony
A gombóc hozzávalói: 10 dkg sertés apróhús, 5 dkg marha apróhús, 5 dkg füstölt kolbász, 5 dkg császárszalonna, 30 dkg burgonya, 1 dkg Suller só, 1 db tojás, késhegynyi őrölt bors
A marhacsontot leforrázzuk és hideg vízbe téve, zöldségelve, tartalmas csontlevest főzünk. A levest ízesítjük sóval, fűszerezzük őrölt borssal. A Hérát felmelegítjük, hozzáadjuk a lisztet, és világos rántást készítünk, amelyet hideg vízzel kikeverünk. A húslevest szűrön leszűrjük, majd újra felforraljuk és besűrítjük a kikevert rántással. A tejfölt kikeverjük egy kevés levessel, majd a leveshez adjuk, és takaréklángon felforraljuk. A sertés és marha apróhúst, a kolbászt, a szalonnát finom tárcsán ledaráljuk. A megtisztított burgonyát lereszeljük, levét kinyomkodjuk, és a húshoz adjuk. A húst kevés sóval, borssal fűszerezzük, tojást adva hozzá jól összedolgozzuk. Ha nagyon lágy, kevés lisztet adunk hozzá. Nedves kézzel apró gombócokat formázunk. Ha a gombóc megfőtt, a levest ízlés szerint utánízesítjük, tárkonylevelet szórunk bele, és citromlével savanykássá ízesítjük. 

Finom gyümölcsomlett



Hozzávalók: 8 tojás, 1 pohár joghurt, 100 g liszt, 4 kávéskanál cukor, olaj a sütéshez, 1 gyümölcsjoghurt, 300 g friss fekete áfonya vagy szamóca (lehet kompót is), porcukor a díszítéshez
A tojásokat kikeverjük a liszttel és a joghurttal. Hozzáadjuk a cukrot és a sót, és megsütjük. A kész omlettre rátesszük a joghurtot, melyben szétnyomkodjuk a gyümölcsöt. Félbehajtjuk, és melegen cukrozzuk.

Fokhagymaleves



1 kg burgonya, 1 tojás, só, erőleves (kockából is lehet), szalonna, pirospaprika, 3-4 gerezd fokhagyma
A kockákra vágott szalonnát megpirítjuk, hozzáadjuk a pirospaprikát, majd az erőlevest összekeverjük. A fokhagymát átnyomjuk. A tojást felverjük, és a forrásban lévő levesbe csurgatjuk, csak ezután kerül bele a fokhagyma a tűzről levett levesbe.

Fokhagymás-joghurtos kenő



Hozzávalók: 40 dkg vajkrém, 4 evőkanál fehérjoghurt, 1 evőkanál reszelt sajt, 4 gerezd fokhagyma, só, törött bors, ételízesítő (Vegeta), 2 evőkanál durvára vágott dió.
A vajkrémet a zúzott fokhagymával és a reszelt sajttal habosra keverjük, megsózzuk, megborsozzuk és Vegetával megízesítjük, majd alaposan összekeverjük, s kb. harminc percre hideg helyre tesszük. Péksüteményre vagy kenyérszeletekre kenve, durvára vágott dióval megszórva tálaljuk.

Füstölt húskrém



20 dkg főtt füstölt húshoz végy 10 dkg húsos füstöltszalonnát, s daráld le (ha kell, kétszer). A péphez keverj egy-egy evőkanálnyi tejfölt és ecetestormát, valamint egy teáskanálnyi reszelt vöröshagymát. Ha kész, hűvös helyen hagyd pihenni legalább fél órát.

Füstölt túrókrém



Hozzávalók: 10 dkg füstölt szalonna, 25 dkg juhtúró, 2 csokor snidling, 1 dl tejföl, 1 kis fej vöröshagyma, só és őrölt fehér bors, ízlés szerint
A füstölt szalonnát nagyon apróra vágom, zsírját kisütöm, majd a zsírt leszűröm a pörcről. (Más alkalommal elhasználom.) A pörchöz hozzáteszem a juhtúrót, a tejfölt, majd megsózom, megborsozom, hozzáadom a nagyon finomra vágott snidlinget és a megtisztított, lereszelt (vagy fokhagymaprésen keresztülnyomott) vöröshagymát. Habosra keverem. (Ha füstízű sónk is van, akkor só helyett azzal ízesítem.) Kúp alakban felhalmozom üvegtál közepébe, és jól kifagyasztva kínálom.

Gombakrém 1.



Reszelj le 1 fej vöröshagymát és 25 dkg megtisztított, apróra vágott gombával párold puhára 5 dkg margarinon. Közben sózd és hintsd meg borsikafűvel, valamint apróra vágott petrezselyemmel. Amikor a leve elpárolgott, szórd meg 1 púpozott evőkanálnyi liszttel, s kevergetve pirítsd 3-4 percig. Ekkor engedd fel 1 dl tejjel, s lassan főzd, amíg kissé besűrűsödik. Akkor adj hozzá 1/2 dl tejfölt és még egyszer forrald fel. (Hideg és meleg szendvicsekhez egyaránt használható.)

Gombakrém 2.



2 közepes hagymát dinszteljünk meg kevés vajon, majd adjunk hozzá 50 dkg felaprított gombát és 3 ek szójagranulátumot. Kis ételízesítővel, fehér borssal, pirospaprikával, 1 kk kakukkfűvel és 1 kk petrezselyemmel ízesítve pároljuk 20 percig, sűrítsük be egy kis keményítővel, majd pépesítsük robotgépben. Összekeverhetjük vajjal vagy 2-3 ek tejföllel attól függően, milyen állagú és zsírtartalmú krémet akarunk készíteni belőle.

Gombapástétom



30 dkg megtisztított gombát apróra vágva egy evőkanálnyi olajon, sóval, törött borssal ízesítve addig pároljuk, míg levét elfőtte. Másfél zsemlét tejben megáztatunk, kicsavarjuk, áttörjük, simára keverjük 3 tojás sárgájával, hozzáadjuk a párolt gombát, egy evőkanálnyi zsemlemorzsát, és a tojások kemény habbá vert fehérjét. Kizsírozott, kilisztezett püspökkenyérformába öntjük, és a sütőben, vízzel teli tepsibe állítva, 30 percig sütjük. A formából kiborítva, szeletelve tálaljuk.

Gombás-tojásos pástétom



Hozzávalók: 10 dkg csiperkegomba, 2 főtt tojás, 1 kávéskanál borsikafű, kevés házi Vegeta pótló, 1 doboz tejföl vagy joghurt, petrezselyem zöldje, kevés olaj
A gombát egészben megpároljuk. Ha kihűlt, lereszeljük, vagy más módon aprítjuk. A főtt tojást lereszeljük vagy összetörjük villával. Minden egyebet hozzáadunk. Kenhető pástétomot keverünk belőle.

Gyümölcsös joghurtsütemény



Hozzávalók: 300 g félgrízes liszt, 2/3 csomag sütőpor, 100 g porcukor, 2 tojás, 60 g zsiradék (margarin), 1,5-2 pohár joghurt, vegyes gyümölcs
A cukrot kikeverjük a tojással és a felolvasztott és lehűtött margarinnal. Fokozatosan felváltva adagoljuk a lisztet és a joghurtot. A tésztát kidolgozzuk, és kiöntjük a kizsírozott tepsibe. A tetejére rakjuk a gyümölcsöt, és előmelegített sütőben megsütjük. Ha kihűlt, megszórjuk porcukorral.

Hagymás halkrém



Hozzávalók: 2 kisebb hagymás pácolt hering, 1 evőkanál ecetes hagyma, 2 tojás, 10 dkg vaj, 1 közepes nagyságú alma, 0,5 dl tejszín, 1 csokor snidling, só, cukor, őrölt fehér bors, ízlés szerint
A halat gerincétől megfosztom, majd nagyon apróra vágom az ecetes hagymával együtt. A tojást keményre főzöm, és meghámozva lereszelem. Az almát meghámozom, és ugyancsak lereszelem. A gőzön felpuhított vajat habosra keverem a tejszínnel, majd hozzáadom a halat, a reszelt tojást, az almát és az ecetes hagymát. Ízesítem sóval, a cukorral és az őrölt fehér borssal, végül belekeverem a nagyon finomra vágott snidlinget is. Üvegtálra halmozom, villával kicifrázom, és lefedve hűtőszekrényben kifagyasztom.
Fehérkenyér-szeletekre kenve a legfinomabb.

Hagymás kenő



Hozzávalók: 20 dkg margarin, 2 evőkanál fehér joghurt, 2 evőkanál tartármártás, 30 dkg hagyma, só, törött bors, 2 kemény tojás, 1 evőkanál finomra vágott metélőhagyma (snidling).
A margarint habosra keverjük a joghurttal meg a tartármártással, majd beletesszük a durvára reszelt hagymát, megsózzuk, megborsozzuk, és alaposan összekeverjük, s hideg helyre vagy hűtőszekrénybe tesszük. Kenyérszeletekre, péksüteményre vagy pirítósra kenve, tojáskarikákkal díszítve és finomra vágott metélőhagymával megszórva tálaljuk.

Halsaláta joghurtmártással



Hozzávalók: 200 g fehér halfilé, citromlé, 1 evőkanál olaj, 100 g apróra vágott zöldség (sárgarépa, karalábé, zeller, zöldborsó), só, szójaszósz, 1-2 pohár joghurt, csipetnyi cukor, petrezselyem, citrom
A részben kiolvasztott halat darabokra vágjuk, megcsepegtetjük citromlével, és fél órán át hideg helyen állni hagyjuk. Utána olajban megsütjük, szójaszósszal ízesítve kevés forró vízzel leöntve fedő alatt puhára pároljuk a zöldséggel együtt.
A joghurtot ízesítjük cukor, só, citromlé hozzáadásával, elkeverjük a kihűlt hallal, petrezselyemzölddel, citromkarikával díszítjük.

Hamis májpástétom (Diós élesztőpástétom)



Hozzávalók: 10 dkg élesztő, 10 dkg zsírtalan szójaliszt (esetleg borsó-, kukorica- vagy rizsliszt, vagy maradék sárgaborsó-főzelék) 15 dkg darált dió, 1 fej hagyma, 0,5 dl olaj, 1 /2 teáskanál só, 1/2 teáskanál házi Vegeta pótló pástétomfűszer-keverék (például majoránna, őrölt köménymag keveréke) esetleg kis szerecsendió, szükség szerint víz
A hagymát megpároljuk, összekeverjük az élesztővel, liszttel, víz hozzáadásával tejfölsűrűségűre keverjük. Kb. 20 percig, gyakran kevergetve főzzük. A tűzről levéve hozzáadjuk a diót, az olajat és a fűszereket.

Hideg paradicsomleves



Hozzávalók: 4 nagyobb paradicsom, 1 zöldpaprika, 1 kisebb hagyma, 1 evőkanál olaj, só, 2-3 pohár joghurt, metélőhagyma
A zöldséget megtisztítjuk. A paradicsomot darabokra vágjuk, a paprikát csíkokra szeleteljük. A hagymakarikát darabjaira szedjük. Hozzáadjuk az olajat, sót és a joghurtot és lehűtjük. Apróra vagdalt metélőhagymával díszítjük. Adhatunk hozzá sós perecet, sós süteményt.

Hideg uborkaleves



Hozzávalók: 1 salátauborka (kb. 400 g), kapor, 2-3 pohár joghurt, só, 3 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál vagdalt dió, 1 evőkanál olaj
Az uborkát lereszeljük. A kaprot és a fokhagymát apróra vágjuk, majd az egészet összekeverjük. Pirított dióval díszítjük.

Ínyenc burgonyasaláta (Lahudkovy salát)



Hozzávalók 4 személyre: 1 kg burgonya, 15 dkg répa, 10 dkg borsókonzerv, 2 db alma, 20 dkg sonka, 25 dkg majonéz, 25 dkg csemege uborka, só, fehérbors, mustár.
A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk, majd kockára vágjuk. A megfőzött répát, uborkát, almát, sonkát szintén kockára vágjuk. A felszeletelt hozzávalókat egy tálba öntjük, hozzáadjuk a borsót, majonézt, fűszereket, mustárt és egy kevés uborkalevet. Összekeverjük, majd lehűtjük. 

Joghurtkoktél karalábéval



Hozzávalók: 2 pohár joghurt, 1 karalábé, késhegynyi só, szójaszósz, ásványvíz, metélőhagyma
A karalábét, joghurtot, sót és a szójaszószt összeturmixoljuk. Szükség szerint hígítjuk ásványvízzel. Poharakba adagoljuk, apróra vágott metélőhagymával díszítjük.

Joghurtkoktél sárgarépával



Hozzávalók: 2 pohár joghurt, 2 közepes nagyságú sárgarépa, 1 kockacukor, citromlé, ásványvíz
A sárgarépát, a joghurtot, cukrot és a citromlevet összeturmixoljuk, szükség esetén ásványvízzel hígítjuk és rögtön tálaljuk.

Joghurtöntet zöldségsalátákra



Hozzávalók: 0,25 liter joghurt, 1 evőkanál olaj, só, 1 evőkanál porcukor, citromlé
A joghurtot habverővel habosra keverjük, hozzáadjuk az olajat, sót, cukrot és a citromlevet. Felhasználási javaslat: sárgarépa, káposzta, uborka és egyéb saláták.

Joghurtrétes



Hozzávalók: 300 g félgrízes liszt, csipetnyi só, 1 tojássárgája, 1 pohár joghurt, 125 g zsiradék (vaj, margarin), reszelt alma, fahéj, mazsola, 3-4 evőkanál tej
A lisztet gyúródeszkára szitáljuk, hozzáadjuk a tojássárgáját, és a joghurtot, mindezt összegyúrjuk (olyan piteszerűre) és fél órát állni hagyjuk. Ezután nyújtjuk, és a kizsírozott tepsibe tesszük. A tésztára rátesszük az almát, megszórjuk fahéjas cukorral és áztatott mazsolával. Ezután pedig össze kell hajtani és előmelegített sütőben megsütni. Ha megsült, a tetejét még forrón megkenjük tejjel. Ha kihűlt, megszórjuk porcukorral.

Joghurtsaláta retekkel



Hozzávalók: 1 csomó retek, petrezselyemzöld, eidami sajt, 1 keményre főtt tojás, joghurt
A retket vékony karikákra vágjuk, megsózzuk. Hozzáadjuk az apróra vagdalt petrezselyemzöldet, reszelt sajtot, apró kockára vágott tojást is és a joghurtot is. Mindezt összekeverjük, szükség esetén citromlével ízesítjük.

Juhtúrós sztrapacska 1.



1 kg burgonya, kb. 30 dkg liszt, 2 tojás, só, 30 dkg juhtúró, 15 dkg füstölt szalonna, 2 dl tejföl, metélőhagyma és újhagyma
A szalonnát kis kockákra vágjuk, és a saját zsírjában kisütjük. A burgonyát megtisztítjuk, lereszeljük, majd liszttel, tojással galuska sűrűségű masszává keverjük, közben sóval ízesítjük. Forrásban lévő, sós vízbe ujjnyi vastag galuskákat szaggatunk, és amikor feljön a víz színére, lapátkanállal kiszedjük. Meglocsoljuk szalonnazsírral, tejföllel, rámorzsoljuk a túrót. A tetejére szalonnatepertőt és vékonyan felkarikázott metélőhagymát, újhagymát szórunk.
Elkészítési idő: 55 perc
Jó tanács: Eredetileg vágódeszkáról késsel szaggatták a galuskákat szép egyenletes darabokra. Akinek nincs ebben gyakorlata, használjon galuskaszaggatót.

Juhtúrós sztrapacska 2.



Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg liszt, 2 közepes burgonya, 2 tojás, 20 dkg juhtúró, 15 dkg füstölt szalonna, 2 dl tejföl, só, őrölt bors.
Az elkészítés módja: A lisztből, a nyersen lereszelt burgonyából, a tojásból, kevés só és bors hozzáadásával, galuskatésztát készítünk, és forrásban lévő, bő vízben, kanállal beleszaggatva kifőzzük. A galuska akkor van készen, ha feljön a víz felszínére. Ha megfőtt, leszűrjük. A felkockázott füstölt szalonnát kisütjük, kiszedjük a zsírból, tepsiben vagy alkalmas jénai tálban a galuskát, a juhtúrót és a szalonnát összekeverjük, a tetejére tejfölt teszünk, megöntözzük a szalonnazsírral, és sütőben készre sütjük.

Kacsasült vöröskáposztával és knédlivel



Kacsasült (Pečená kachna)

Hozzávalók: 4 db. kacsacomb, só, fehér bors, köménymag, majoránna, sör a sütéshez.
A kacsacombokat megtisztítjuk, valamint a felesleges zsíros részeit eltávolítjuk, kb. 1,5 óra alatt, időnként sörrel meglocsolva sütőben ropogósra sütjük.

Vöröskáposzta (Červené Zelí)

Hozzávalók: 1 kg fejes vöröskáposzta, 10 dkg húsos szalonna, 1 db. közepes nagyságú vöröshagyma, 10 dkg olaj, 10 dkg finomliszt, kristálycukor, ecet (50 cl cukor - 50 cl ecet), só, köménymag.
A káposztát vékony csíkokra vágjuk, felöntjük vízzel, megsózzuk, megszórjuk köménymaggal, és puhára főzzük. A szalonnát valamint a hagymát finomra vágjuk, megpirítjuk, rászórjuk a lisztet, és még egy kicsit tovább pirítjuk, majd besűrítjük vele a káposztát. Sóval, ecettel és cukorral ízesítjük, ismét kissé átfőzzük. 

Kassai rostélyos



Hozzávalók: 60 dkg marhahátszín, só, törött bors, 40 dkg zsír, 1 fej hagyma, 2 evőkanál paradicsompüré, pirospaprika, 40 dkg sárgarépa, 5 dkg zeller, 5 dkg konzervzöldborsó, 1 evőkanál olaj, zöldpetrezselyem.
A megmosott húst felszeleteljük, kiveregetjük, széleit bevagdossuk, megsózzuk, megborsozzuk, és felhevített zsiradékon mindkét oldalról megpirítjuk, majd meleg helyre tesszük. A visszamaradt zsiradékon megfuttatjuk az apróra vágott hagymát, majd hozzátesszük a paradicsompürét és megszórjuk pirospaprikával, felöntjük forró vízzel, s visszarakjuk bele a hússzeleteket. Puhára pároljuk. Az apró kockára vágott sárgarépát és zellert a zöldborsóval együtt, a felhevített olajra dobjuk, összekeverjük, és egy kevés vízzel megpároljuk. Végül a húshoz keverjük és megszórjuk a finomra vágott zöldpetrezselyemmel.

Kassai szelet



Négy vastag, kicsontozott karajszeletbe felülről minél nagyobb zsebet vágunk. Gyengén kiveregetjük, és kívül-belül megsózzuk. A 15 dkg zöldborsot kevés vajon megpároljuk, apróra vágott petrezselyemmel meghintjük. A tojást kevés tejjel felverjük, sózzuk, és a borsora öntjük. Állandó keverés közben nem túl keményre sütjük. A borsos rántottával megtöltjük a húsokat, és a nyílást összetűzzük. Lisztbe, tojásba és morzsába forgatva bő, forró olajban kisütjük. 

Káposztás sztrapacska 1.



Hozzávalók: 1 kg savanyú káposzta, 10 dkg füstölt szalonna, kb. 30 dkg liszt, 75 dkg burgonya, 1 tojás, só, bors, sáfrány, pirospaprika
A felkockázott szalonnát megpirítom, és pirospaprika hozzáadása után beleforgatom a kimosott savanyú káposztát. Kevergetve párolom fedő nélkül szép szálkásra. A megtisztított burgonyát nyersen lereszelem, galuskatésztát készítek annyi liszttel, amennyit felvesz, közben hozzákeverem a tojást, és sóval, sáfránnyal fűszerezem. Forró vízbe szaggatom, megfőzöm és leszűröm. A két ételt egy nagyobb tálban összeállítom. Később, ha újramelegítés közben átpirítom, még finomabb.
Elkészítési idő: kb. 45 perc
Jó tanács: A sárga színű sáfrány azért kell, hogy a galuska színe ne barnuljon meg a nyers krumplitól.

Káposztás sztrapacska 2.



(5-6 személyre)
Hozzávalók: 40 dkg liszt 50 dkg savanyú káposzta, 2 db tojás, 2 dl tejföl, 4 evőkanál olaj, 1 nagy fej vöröshagyma, őrölt kömény, só 
Elkészítés: A megmosott, meghámozott burgonyát reszeld le és a liszttel, a tojások sárgájával, sóval és kevés vízzel keverj belőle sűrű galuskatésztát. Lobogó forró sós vízbe szaggasd bele a galuskát, s ha megfőtt, szűrd le. Az apróra kockázott vöröshagymát tedd a felforrósított olajra, s amikor már üveges, tedd bele a kinyomkodott savanyú káposztát is. Kevergetve pirítsd, ízesítsd őrölt köménnyel, majd párold puhára. Egy kiolajozott tepsi aljára terítsd a galuska felét, erre halmozd a káposztát, majd arra a maradék galuskát. Locsold meg a tejföllel, és forró sütőbe téve süsd, míg a teteje megpirul. 

Kefires kenyér



Hozzávalók:(2 kenyérre) 600 g rozsliszt, 400 g búzaliszt, 1 kiskanál só, 1 liter kefir, 60 g élesztő, 2 kanál méz
A szétmorzsolt élesztőt összekeverjük a mézzel, hozzáadjuk a mérsékelten felmelegített kefirt, és jól összekeverjük, majd hozzáadjuk a rozslisztet, és lágy tésztává dolgozzuk. A tetejét liszttel megszórjuk, és kelni hagyjuk. Addig kelesztjük, míg a tetején nem képződnek ráncok. Hozzáadjuk a búzalisztet és a sót és újból átdagasztjuk. Lágy tésztát kell kapnunk, amit ismét kelni hagyunk, majd két cipóra osztunk, és külön- külön kikent tepsire teszünk kelni. A cipót kb. a kétszeresére hagyjuk megkelni, és közben többször hegyes villával megszurkáljuk. Ha megkelt meleg vízzel megkenjük a tetejét, és 10 perc múlva forró sütőbe tesszük megsülni.
A tésztát különböző magokkal is ízesíthetjük, pl.
1. 200 g tökmagot, szézámmagot vagy napraforgómagot negyed liter vízben megáztatunk akkor jó, ha már majd az összes vizet felitta
2. ha búzaszemeket akarunk hozzákeverni, akkor 100 g búzát a víz színe alatt hagyunk állni két napot
A magokat még a kelés előtt keverjük a tésztához, vagy a tészta színét szórjuk meg velük sütés előtt.

Kenőmájas pástétom



Hozzávalók: 400 g disznómáj, 100 g hagyma, 80 g olaj, 20 g paradicsompüré, citromhéj, őrölt feketebors, 10 g zsemlyemorzsa, só
A disznómájat megmossuk, ledaráljuk, és az apróra vágott hagymával olajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a paradicsompürét, citromhéjat, fűszerezzük és beletesszük a zsemlyemorzsát is. Dinszteljük még kb. 15 percig és a végén megsózzuk.

Kitűnő torta



Egy egész tojást 5 dkg vajjal, 16 dkg cukorral habosra keverünk. Hozzáadunk 5 dkg őrölt diót, 20 dkg lisztet, 2 dl tejet, fél csomag sütőport. Előmelegített sütőben sütjük, és a következő krémmel töltjük:
Krém: 10 dkg vajat 15 dkg porcukorral habosra keverünk. Hozzáadunk 5 dkg darált diót és a megsült tészta levágott széleit, melyeket előzőleg feketekávéba mártottunk. Ízesítjük még vaníliás cukorral, rummal. Ezzel töltjük és vonjuk be a tésztát.

Knédli szlovák módra



Hozzávalók: 3 - 4 dkg élesztő, 1 kg liszt (lehet fele rétes liszt), só (ízlés szerint), 1 - 2 tojás, víz vagy tej (tej finomabb), lehet margarint is beledolgozni vagy tejfölt finomabb lesz, 2 - 3 evőkanál étolaj, ettől lesz laza a kelt tészta.
Egy kelt tésztát kell készíteni. Az élesztőt meg kell futtatni tejben, és a hozzávalókkal összekeverni, a végén az étolajat is bedolgozni. A tésztát megkeleszteni.
Konyharuhába tekerve is lehet főzni, de legjobb gőzön, 20 percig főzni, lábosban rácson (szlovákoknál van erre egy úgynevezett "knédlifőző"), de előtte bekenni étolajjal, utána is feltétlen újból lekenni étolajjal a kész knédlit. Több, mondjuk 4 zsúrkenyérformát lehet belőle készíteni. De lehet a belsejébe lekvárt tenni, és úgy kifőzni, majd megszórni diós vagy mákos cukorral stb.
Üresen, felszeletelve nagyon jó mártásos ételek mellé, pl.: vadashoz is, vagy barnamártással leöntve sült hús mellé párolt káposztával stb.
Ami nem fogy el, azt a hűtőben lehet sokáig fóliában tárolni, újra felhasználás előtt, újból meggőzölve, olyan, mint a friss.

Kókuszos sütemény



Hozzávalók 4 személyre: 1 db piskótalap, 20 dkg darált keksz, 20 dkg margarin, 2 dl tej, 0,5 dl rum, 5 dkg darált dió, kókuszreszelék.
Elkészítése: A margarint a cukorral habosra keverjük, és ezt a krémet kétfelé osztjuk. Az első felével megkenjük a piskóta tetejét, a maradékot pedig félretesszük. A darált kekszet langyos tejbe áztatjuk, hozzáadjuk a rumot és a diót, majd jól összekeverjük. Hozzákeverjük a maradék margarinkrémhez, és keverőgéppel sima péppé dolgozzuk. Ezt a masszát rákenjük a margarinkrémes piskóta tetejére, és az egészet megszórjuk kókuszreszelékkel.

Korhelyleves kolbásszal



Hozzávalók: 75 dkg savanyú káposzta, 20 dkg burgonya, 15 dkg kolbász, 15 dl tejszín, 8 gr finomliszt, só, 2 babérlevél, kömény
Az apróra vágott savanyú káposztát feltesszük főni és beletesszük a fűszereket. A burgonyának több időre van szüksége, ezért külön főzzük. Ha mindkettő megfőtt összeöntjük őket és megkeverjük. Tejszínes - lisztes habarással sűrítjük a levest, és folyamatos kevergetéssel 10 percig főzzük. Ezután beletesszük a kolbászt, és még néhány percig főzzük. 

Lievance



Tészta: 0,5  l tej, 1,5 pohár daraliszt (nem dara), 1 ev. kanál cukor, 10 g élesztő, 2 tojás, csipet só
Töltelék: lekvár, túró, tejföl
Az élesztőt a cukorral, kevés tejjel és liszttel felfuttatjuk. A kész kovászt összedolgozzuk a maradék tejjel, liszttel, tojással és a csipet sóval és hagyjuk megkelni.
Ehhez a tésztához egy olyan palacsintasütőt használnak, mint amibe tükörtojást lehet sütni, tehát nem egyenes az alja, hanem három vagy négy kör alakú bemélyedés van rajta. A kizsírozott (olajozott) sütőedény minden mélyedésébe egy merőkanálnyi tésztát teszünk, mérsékelt tűznél sütjük úgy, hogy ne csak a széle legyen sült, hanem a közepe is. (Úgy fordítjuk meg, hogy a villát beleszúrjuk a tészta szélébe.)
A még meleg tésztát lekvárral megkenjük, megszórjuk szétmorzsolt túróval, és a tetejére egy evőkanál sűrű tejfölt teszünk.
Ez a tészta hasonlít a palacsintára, csak kissé vastagabb.

Lievance



Tészta: 0,5  l tej, 1,5 pohár daraliszt (nem dara), 1 ev. kanál cukor, 10 g élesztő, 2 tojás, csipet só
Töltelék: lekvár, túró, tejföl
Az élesztőt a cukorral, kevés tejjel és liszttel felfuttatjuk. A kész kovászt összedolgozzuk a maradék tejjel, liszttel, tojással és a csipet sóval és hagyjuk megkelni.
Ehhez a tésztához egy olyan palacsintasütőt használnak, mint amibe tükörtojást lehet sütni, tehát nem egyenes az alja, hanem három vagy négy kör alakú bemélyedés van rajta. A kizsírozott (olajozott) sütőedény minden mélyedésébe egy merőkanálnyi tésztát teszünk, mérsékelt tűznél sütjük úgy, hogy ne csak a széle legyen sült, hanem a közepe is. (Úgy fordítjuk meg, hogy a villát beleszúrjuk a tészta szélébe.)
A még meleg tésztát lekvárral megkenjük, megszórjuk szétmorzsolt túróval, és a tetejére egy evőkanál sűrű tejfölt teszünk.
Ez a tészta hasonlít a palacsintára, csak kissé vastagabb.

Mártogatók



Almás dip

Hozzávalók: 2 pohár fehér joghurt, 1 krémsajt, 2-3 alma, 2 kanál méz
A joghurt egy részébe belekeverjük a sajtot, hozzáadjuk a többi joghurtot, reszelt almát. Mézzel ízesítjük és hagyjuk kihűlni. Száraz keksszel, babapiskótával tálaljuk.

Epres dip

Hozzávalók: 2 pohár joghurt, 125 g túró, 150 g eper, 1 evőkanál porcukor, vaníliás cukor
A joghurtot szétturmixoljuk a túróval és az eperrel. Lehűtjük, és épp eperszemekkel díszítjük. Aprósüteménnyel, babapiskótával tálaljuk.

Gombás dip

Hozzávalók: 2 pohár joghurt, 1 db ömlesztett sajt (gombás), 100 g savanyított gomba, petrezselyemzöld
A joghurtot habosra keverjük a sajttal, hozzáadjuk az apróra vágott gombát, megszórjuk petrezselyemzölddel.
Friss zöldséggel, sós sajtos süteménnyel tálaljuk.

Sonkás dip

Hozzávalók: 2 pohár joghurt, 1 db nagyobb ömlesztett sajt, 50 g gépsonka vagy sonkás szalámi
A joghurt egy részét szétkeverjük az apróra vágott sonkával, hozzákeverjük a maradék joghurtot, petrezselyemzölddel díszítjük. Friss karalábéval, sárgarépával vagy káposztával tálaljuk.

Mézes mogyorós szelet



Hozzávalók: 19 dkg vaj, 19 dkg méz, 3 tojás, 19 dkg mogyoró, 19 dkg daraliszt és fél csomag sütőpor. Gyümölcs, tetszés szerint.
A vajat és a felolvasztott, de kihűlt mézet, a 3 tojást és a megpörkölt őrölt mogyorót 20 percig keverjük. a sütőporral elegyített lisztet ugyancsak a tésztába tesszük. A tepsit kikenjük, meglisztezzük, és a tészta felét beleöntjük. Rárakjuk a megtisztított tetszés szerinti gyümölcsöt, és betakarjuk a tészta másik felével. A tésztát a tepsiben egyenletesen széjjelnyomkodjuk, és mérsékelt tűzön sütjük. Amikor kihűlt, citromos mázzal bevonjuk.
Citromos máz: 1 tojásfehérjét, 10 dkg porcukrot, és egy evőkanál citromlevet fél óra hosszat keverünk.

Morva tál



Hozzávalók: 1 kg vegyes zöldség, bab, kelbimbó, paprika, karfiol, burgonya, 1 hagyma, 1 evőkanál vaj, 25 dkg savanyú káposzta, 1 l húsleves, 25 dkg darált marhahús, 1 csésze félig főtt rizs, 2 tojás, só, pirospaprika, 2 dl tejföl.
Elkészítése: A kockára vágott zöldséget vajban megfuttatjuk, a savanyú káposztát és a húslevest hozzáadjuk, és 30 percig főzzük. A darált húst, rizst, tojást, sót, paprikát, masszává dolgozzuk, gombócokat formálunk belőle, és a zöldségekkel együtt megfőzzük. Végül ízesítjük, és hozzáadjuk a tejfölt.

Narancstorta



5 tojássárgáját 5 evőkanál porcukorral, 5 lapos evőkanál liszttel, 1 narancs levével és lereszelt héjával, 5 tojásfehérjéből vert habjával habosra kikeverjük, megsütjük.
Töltelék: 2 egész tojást 1 tojásnyi súlyú porcukorral, 1 narancs levével és lereszelt héjával, fél citrom levével gőz fölött sűrűre keverjük. Miközben kihűl, 15 dkg vajat 12 dkg porcukorral habosra kikeverünk, majd a teljesen kihűlt krémmel összekeverjük.

Pacal sziléziai módon



Hozzávalók: 50 dkg előfőzött pacal, 3 dkg vaj, 3 ek liszt, 10 dkg reszelt sajt, 1 csomó leveszöldség, 1 kg marhacsont, 1 babérlevél, majoránna, zsálya, gyömbér, só, bors.
A csontból és a zöldségből a szokásos módon csontlevest főzök. A vajból és a lisztből világos rántást készítek, majd feleresztem a húslével, úgy, hogy mártást kapjak. A mártásba beleteszem a felcsíkozott pacalt és a feldarabolt zöldséget. Jöhetnek a fűszerek: só, bors, majoránna, zsálya, babérlevél és gyömbér. Az egészet jól összeforralom, majd meghintem reszelt sajttal. 

Padlizsánkrém



Hozzávalók 4 személyre: 4 db közepes padlizsán, 4 db paprika, 2 db paradicsom, 4 gerezd fokhagyma, olaj, só.
Elkészítése: A paprikát és a padlizsánt megsütjük, majd egy kis tálban fakanállal apránként összetörjük. Ha kész, áttesszük egy nagyobb tálba, adunk hozzá zúzott fokhagymát, nyers reszelt paradicsomot és összekeverjük. A tetejét megszórjuk vágott petrezselyemmel. Olajbogyóval díszítjük.

Péter-Pál torta



6 kanál porcukrot 6 tojássárgájával jól összekeverünk, adunk hozzá 3 kanál lisztet, fél tábla reszelt csokoládét s végül a 6 tojás keményre felvert habját. Előmelegített sütőben sütjük. Amikor kihűlt, kettévágjuk, és a következő krémmel töltjük:
Krém: 12 dkg őrölt diót 1 dl tejjel leforrázunk. Közben 12 dkg vajat 12 dkg porcukorral habosra keverünk, és a kihűlt dióval még negyed óráig jól kikeverjük. Csokoládémázzal vonjuk be.

Pikáns joghurtmártás sült húshoz



Hozzávalók: 4 pohár joghurt, 1 hagyma, 6 gerezd fokhagyma, 2 kávéskanál apróra vagdalt petrezselyem, 1 kávéskanál őrölt csípős paprika, 1/2 kávéskanál őrölt kömény, 1/2 kávéskanál őrölt mustármag, só, 1 kávéskanál vaj
A vajon üvegesre pirítjuk a hagymát, majd hozzáadjuk a fokhagymát. Hozzáadjuk a fűszereket, joghurtot és ízlés szerint megsózzuk. Amint felforr, levesszük a tűzről.
Tálalási javaslat: sült nyúlhoz és szárnyasokhoz rizzsel vagy krumplival tálaljuk.

Pikáns Moravan saláta



Hozzávalók: 1 kisebb káposztakonzerv, 150 g durvára vágott alma, 80 g apróra vágott hagyma, 1 csomó retek finomra reszelve, 50 g reszelt sárgarépa, 2 pohár joghurt, 250 g reszelt sajt (Moravan 40 %), citromlé, petrezselyemzöld, metélőhagyma, ligurcek
A hozzávalókat jól összedolgozzuk, Worcester vagy szójaszósszal ízesítjük, adhatunk hozzá savanyított uborkát is. Ízlés szerint ízesíthetjük cukorral. Hűtve tálaljuk.

Pilseni csirkemell



Elkészítése: A bőrétől lefejtett és kicsontozott, sóval, törött borssal ízesített csirkemelleket, vajban félig megsütjük. Közben a szokásos módon galuskát készítünk, majd ha az megfőtt, akkor kivajazott tűzálló edénybe lerakjuk. Ráhelyezzük a hússzeleteket, reszelt sajttal vastagon megszórjuk, és 2 dl sört öntünk rá. Forró sütőben addig sütjük, míg az egészet befedő sajtréteg aranyszínű nem lesz.

Pilseni pacalleves



Hozzávalók: 0,5 kg előfőzött pacal, 15 dkg füstölt tarja, 1 szál sárgarépa, 1 szál zöldség, 2 gerezd fokhagyma, 1 fej hagyma, 3 ek olaj, 1 ek liszt, 2 dl tejföl, só, bors, majoránna, 1 kk. mustár, 1 csokor petrezselyemzöldje, fél citrom
A tarját megfőzöm, és kihűlés után metéltre vágom. A pacalt felcsíkozom, a zöldségekkel együtt sós vízben felteszem főni. A zöldségeket mikor megpuhultak, kiveszem és julienne-re szelem (metélt). Az apróra vágott hagymát egy ek olajon sárgára pirítom, hozzáadom a zúzott fokhagymát és a megfőtt pacalt. Sózom, borsozom, majoránnázom, reszelt citromhéjat, citromlevet teszek hozzá, és kevés vízzel negyed óráig párolom. A maradék olajból és a lisztből barna rántást készítek, amelyet felengedek a hús főzőlevével. Minden eddigit összekeverek, kiegészítem kb. másfél liternyire, megszórom petrezselyemzölddel és forrón tálalom. A tányéron tejfölözöm. 

Ponty Rozmeberki módra



Hozzávalók: 1 kg ponty, 70 g hagyma, 100 g vaj, 120 g sampinyon, 1,5 dl tejszín, 1 db citrom, fehérbor, kapor, finomliszt, kevés citromlé, ízlés szerint cukor és só.
A pontyra kevés citromlevet csöpögtetünk, lisztben megforgatjuk és megsózzuk. Repce és napraforgóolaj keverékéből készült repceolajat használunk, amelyhez egy kis vajat teszünk. A hagymát üvegesre pároljuk, ráhelyezzük a pontyszeleteket, és mindkét oldalát jól átsütjük. Aláöntjük a bort és pároljuk. Ha kész a ponty egy tálra helyezzük. Ezután elkészítjük a mártást a következőképp: A hagymához hozzáadjuk a gombát (ha friss, akkor pároljuk), kevés kaprot, tejszínt, citromlevet, kis cukrot. Így főzzük. Legvégül sózzuk. Ezt a mártást öntjük a ponty alá. 

Pozsonyi hústekercs



Hozzávalók: 8 szelet karaj, 25 dkg füstölt tarja, 1 dl tejföl, 2 tojás, zsemlemorzsa, zsír.
Elkészítése: A tarját megdaráljuk és elkeverjük a tejföllel. A karajt kicsontozzuk, kiverjük, és minden szelet közepére egy-egy halom sonkakrémet teszünk. Összetekerjük. Megtűzzük, lisztbe, tojásba, morzsába mártjuk, majd bő forró zsírban kisütjük.

Pozsonyi kifli



Hozzávalók 1 tálcához: 40 dkg rétesliszt, 4 dkg cukor, 1 db tojás, 3 dkg vaj, 1 dl tej,1 dkg élesztő, 1 csipet só. A töltelékhez: 5-5 dkg dió és mák darálva, kevés tej, vaníliás cukor.
Elkészítése: Először a tésztához való kovászt készítjük el úgy, hogy tejben pici élesztőt morzsolunk. Ezután beleöntjük a lisztet egy tálba, hozzáadjuk a tojást, sót, csipet cukrot apránként a kovászt és kézzel jól összedolgozzuk. A tészta akkor jó, ha leválik az edény faláról. Ezután 1 órát kendő alatt pihentetjük. Míg kel a tészta, elkészítjük a tölteléket. Diós: dió, cukor, tej. Mákos: mák, dió, tej. A megkelt tésztát 3 részre osztjuk, és egyenként átgyúrjuk őket. A kidolgozott tésztát meglisztezzük, kinyújtjuk, derelyeszaggatóval félbe, negyedekbe, nyolcadokba vágjuk. A tölteléket a tésztaszeletek szélesebb részébe tesszük, és félhold alakúra feltekerjük. A kifliket tepsibe helyezzük, megkenjük tojással és aranybarnára sütjük.

Pozsonyi kifli és diós-mákos bejgli



Hozzávalók: 65 dkg liszt, 30 dkg vaj, 6 dkg porcukor, 1 tojás sárgája, 2 dkg élesztő, 2 dl tej, csipetnyi só.
A diótöltelékhez: 50 dkg dió, 12 dkg kekszmorzsa, 40 dkg cukor, 3 dkg mazsola, 3 dkg cukrozott gyümölcs, 1 citrom reszelt héja, 1 dkg őrölt fahéj, 1,5 dl tej.
A máktöltelékhez: 60 dkg mák, 40 dkg cukor, 3 dkg mazsola, 2 dkg cukrozott gyümölcs, 1 dkg őrölt fahéj, 1 citrom reszelt héja, 2,5 dl tej.
A tészta kenéséhez 1 tojás fehérje, és sárgája.
Bár a pozsonyi kifli és a bejgli készítésének írott és íratlan szabályai vannak, ennek a legfőbb karácsonyi süteménynek a receptjét mégis érdemes újra meg újra közreadni, mert valami apró, kis részletében minden mestercukrász igyekszik sajátosat adni. Így van ez a Gerbeaud esetében is.
A lisztet, a vajat és a cukrot eldörzsöljük a két tenyerünk között, majd a korábban langyos tejben feloldott élesztővel, tojássárgával, csipetnyi sóval jól kidolgozzuk, és a szerint daraboljuk fel, hogy mit akarunk készíteni belőle, majd hűtőbe tesszük. Ha pozsonyi kiflit, akkor 3 dekagrammos tésztagolyókat formázunk, ha bejglit, akkor annyi kis cipót, ahány rudat készítünk.
A diótöltelékhez a cukrot a tejjel, mazsolával, reszelt citromhéjjal felfőzzük, hozzákeverjük a darált diót, a cukrozott gyümölcsöket és az őrölt fahéjat, majd hagyjuk kihűlni. A máktöltelék ugyanígy készül.
Pozsonyi kiflinél a kis golyócskákat nyújtófával ovális alakúra nyújtjuk, közepére 3 dkg tölteléket teszünk, felcsavarjuk és tiszta sütőlemezen patkó, vagy kifli alakúra formázzuk. Tetejét és oldalát tojássárgájával kenjük be, és langyos helyen kelesztjük. Amikor a tojássárga megszáradt, a kifliket tojásfehérjével is bekenjük, és most hideg helyen pihentetjük. Gőzmentes, 210-220°C-os sütőben megsütjük.
A bejglit ugyanúgy készítjük, mint a pozsonyi kiflit, csak arra figyeljünk, hogy a tészta és a töltelék súlya a bejglirudaknál azonos legyen.

Pozsonyi patkó



Hozzávalók: 1/2 kg liszt, 1 dkg élesztő, 20 dkg vaj vagy zsír, 5 dkg porcukor, 2 tojássárgája, csipet só, 1 citrom, 2 csomag vaníliás cukor, 3 dl tej, 25 dkg darált dió, 15 dkg cukor, 1 tojás
Az élesztőt fél deci hideg tejjel elkeverjük, majd hozzáadunk még 1 deci tejet, a tojássárgáját, csipet sót, porcukrot, vaníliás cukrot, reszelt citromhéjat. A lisztben elmorzsoljuk a zsiradékot, és összegyúrjuk az előzőleg elkészített tejes masszával. Közepes keménységű tésztát készítünk, majd hűtőben pihentetjük egy órát. Közben elkészítjük a tölteléket: a maradék tejet cukorral felforraljuk, majd hozzákeverjük a darált diót, és sűrűre főzzük. Amikor kihűl, reszelt citromhéjjal, citromlével és vaníliás cukorral ízesítjük. A pihentetett tésztát 25-30 részre osztjuk, kis golyókat formázunk belőlük, majd egyenként oválisra kinyújtjuk. Dióval mindegyiket megtöltjük, feltekerjük, és patkó alakra formázzuk. A tepsibe rakott kifliket felvert tojással megkenjük, szobahőmérsékleten pihentetjük, majd 200-220 °C-ra előmelegített sütőben kisütjük.
Elkészítési idő: kb. 2 óra
Jó tanács: A tészta készítéséhez mindig hideg alapanyagokat használjunk.

Pozsonyi rizottó.



Hozzávalók: 250 g tarhonya, 300 g borjúlapocka, 60 g zsír, 1 hagyma, 40 g reszelt sajt, 3 evőkanál konzerv zöldborsó, só, bors, petrezselyemzöld.
A zsiradék felében megpirítjuk a összevágott hagymát, rátesszük a kockákra vágott húst, együtt átsütjük, sóval, borssal fűszerezzük, és egy kevés vizzel puhára pároljuk. A maradék zsírban aranybarnára pirítjuk a tarhonyát, felöntjük annyi vizzel, amennyi jól ellepi, és fedő alatt puhára főzzük.
A húst, a tarhonyát, és a zöldborsót összekeverjük, és 20 percre meleg sütőbe tesszük. Reszelt sajttal és finomra vágott petrezselyemzölddel megszórva tálaljuk.

Pozsonyi táska



Hozzávalók kb. 40 darabhoz: 20 g élesztő, 1+1 dl tej, 2 kockacukor, 500 g liszt, 250 g margarin, 1 citrom reszelt héja, 1 csipet só, 1 tojássárgája, 1 dl tejföl, 100 g cukor, 100 g darált dió, 100 g darált mák, 1 késhegynyi őrölt fahéj, 50 g mazsola, 1 késhegynyi őrölt szegfűszeg, a kenéshez 1 tojás
Az élesztőt a kockacukorral elkevert 1 dl langyos tejben felfuttatjuk. A lisztet elmorzsoljuk a margarinnal, hozzáadjuk a tojássárgáját, a sót, a reszelt citromhéjat, az élesztős tejet és a tejfölt, összegyúrjuk. 2 cipóra osztjuk, letakarjuk, fél óráig pihentetjük. A töltelékhez 1 dl tejet felforralunk a cukorral, fele-fele arányban leforrázzuk vele a diót és a mákot. A diót összekeverjük a fahéjjal és a megáztatott mazsola felével, a mákot a szegfűszeggel és a maradék mazsolával. A tésztát kinyújtjuk, 8 cm átmérőjű korongokat szúrunk ki belőle, peremüket megkenjük felvert tojással. Mindegyik közepére 1-1 kanálka tölteléket púpozunk, félbehajtjuk, a széleket lenyomkodjuk. Tepsibe sorakoztatjuk őket, tetejüket megkenjük a maradék felvert tojással, 30 percig kelni hagyjuk, majd előmelegített, forró sütőben (200 °C) aranybarnára sütjük (30-35 perc).
Elkészítési idő: 1 és 1/4 óra, 

Prágai burgonya



Hozzávalók: 1000 g burgonya, 200 g főtt füstölt hús (comb vagy tarja), 60 g zsír, hagyma, tojás
Elkészítés: A megforrósított zsiradékban megpirítjuk az összevágott hagymát, hozzáadjuk a kis kockára vágott füstölt húst, a héjában főtt, hámozott és karikára vágott burgonyát, borsot, sót, és kevergetve jól átsütjük. (A sózással vigyázzunk, mert a füstölt hús néha nagyon sós). Az így elkészített burgonyára öntjük a felvert tojásokat, és addig keverjük, míg a tojás meg nem szilárdult.
Végül snidlinggel hintjük meg. 

Prágai húsleves



Hozzávalók 4 személyre: 10 dkg prágai vagy gépsonka, 20 dkg friss (vagy 1/2 zacskó mirelit) brokkoli, 1 l húsleves (kockából is készülhet), só, bors
Elkészítés: A megtisztított, megmosott friss brokkolit rózsáira szedjük. (A mirelit brokkolit szobahőmérsékleten felengedjük.)
A húslevest, lábosban felforraljuk, beletesszük a brokkolit, és fedő alatt kb. 5 percig főzzük. A sonkát széles csíkokra, majd kockákra vágjuk. A levesbe tesszük és átmelegítjük. Tetszés szerint sóval, őrölt borssal ízesítjük. Azonnal tálaljuk.
Elkészítési idő kb. 15 perc, adagonként kb. 200 joule-t (50 kalóriát) tartalmaz.

Prágai sonka



Hozzávalók: 400 g prágai sonka szelet 1 dl fehérbor, szegfűszeg, fahéj.
Elkészítés: A sonkaszeleteket tűzálló tálba tesszük, a mustárt elkeverjük a mézzel, egy késhegynyi tört szegfűszeggel és ugyanennyi fahéjjal, a borral, és a sonkára borítjuk. 20 percig sütjük. 

Prágai töltött hús knédlivel, párolt káposztával



Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg sertéscomb, 10 dkg prágai sonka, 10 dkg csiperkegomba, 1 csomó petrezselyem, 1 tojás, liszt, só, bors, olaj vagy zsír.
A knédlihez: 2 szikkadt kifli, 30-40 dkg liszt, 2 dkg élesztő, 1-2 tojás, só, víz.
A párolt káposztához: 50-60 dkg káposzta, 2-3 evőkanál olaj, 1 hagyma, köménymag, só, cukor, ecet.
Az apróra vágott sonkát kevés zsiradékon megpirítjuk, hozzáadjuk a vékony szeletekre vagy kockára vágott gombát. Előbb fedő alatt pároljuk, majd fedő nélkül zsírjára pirítjuk. Belekeverjük a finomra vágott petrezselymet, sózzuk, borsozzuk, a tűzről levéve hozzáadjuk a tojást, s a tölteléket a középen felszúrt húsba töltjük. Tepsibe vagy tűzálló edénybe tesszük, kevés olajat vagy zsírt és egy kis vizet téve alá, kb. egy óra alatt szép pirosra sütjük. Mielőtt felszeleteljük, hagyjuk állni negyed óráig.
A knédlihez a lisztet, a tojást, a langyos vízzel megfuttatott élesztőt, az apróra vágott száraz kiflit kemény galuskatésztává kavarjuk és megkelesztjük. Attól függően, hogy mekkora az edényünk, a tésztát 2-3 darabba vesszük, hosszúkásra formázzuk és forrásban lévő sós vízben - menet közben egyszer megfordítva - mintegy 15 perc alatt megfőzzük, s felszeletelve tálaljuk.
A párolt káposztához a hagymát vékonyan felszeleteljük, olajban megpirítjuk, rátesszük az ugyancsak vékonyra vágott káposztát, megsózzuk, és fedő alatt puhára pároljuk. Köménymaggal, cukorral, ecettel ízesítjük. Párolás közben, ha kell, kevés vizet önthetünk hozzá. Van, ahol befejezés előtt 1-2 kávéskanál liszttel is megszórják, hogy egy kicsit testesebb legyen.

Prágai vagdalt pogácsa



Hozzávalók: 80 dkg darál hús (fele sertés, fele marhahús legyen), 3 zsemle, 3 dl tej, 1 reszelt hagyma, 2 zöldpaprika, 1 tojás, só, törött bors, reszelt gyömbér, koriander, 2 dl tejföl, 1 kiskanál mustár, 1 kiskanál ketchup, 1 gerezd fokhagyma, 1 csomó zöldpetrezselyem, metélőhagyma.
A húsokat összekeverjük a tejben áztatott, kifacsart zsemlékkel, a reszelt hagymával, az apróra vágott zöldpaprikával, a tojással, 2 kanál tejföllel, sóval, borssal, őrölt gyömbérrel, és korianderrel. Alaposan összegyúrjuk, pogácsákat formálunk belőle, forró olajban kisütjük, és előmelegített tűzálló tálra rakjuk. Két evőkanál tejfölt elkeverünk egy kis reszelt hagymával, egy gerezd zúzott fokhagymával, sóval, borssal, és minden pogácsa tetejére teszünk egy kiskanállal belőle. Meghintjük zöldpetrezselyemmel kevert metélőhagymával.

Pressburgi pulykamell



Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg pulykamell (kb. 4-5 szelet), 10 dkg sonka, 10 dkg sajt, 4 dkg vaj, só, curry, 20 dkg őszibarack kompót. A panírozáshoz: liszt, tojás, zsemlemorzsa. Olaj a sütéshez, gyümölcs a díszítéshez. A körethez: burgonya, olaj, vaj, só, köménymag.
Elkészítése: A húst kiklopfoljuk és kiterítjük. Sózzuk és hintünk rá curry-t, pirospaprikát. Minden szeletre ráteszünk sonkát, lapkasajtot, vajat, őszibarackot, majd ráhajtjuk a hús szélét a sonkára, és az egészet feltekerjük. Ezután a hústekercset bepanírozzuk, de a szélekre vigyázzunk, nehogy kifolyjon a töltelék. Bő olajban kisütjük.
Köretkészítés: Egy tepsit kikenünk olajjal, beletesszük a felszeletelt krumplit. Megszórjuk sóval, köménymaggal és vajdarabkákkal, majd sütőben 20 percig sütjük. Tálalásnál a húst vastagon felszeleteljük, és hurkapálcikára feltűzdelt gyümölcsökkel díszítjük. (cseresznye, kiwi, mandarin).

Radványi fácánmell áfonyamártással



Hozzávalók: 4 db fácánmell, törött bors, szerecsendió, bazsalikom, 12 dkg vaj. 2 dl tejföl, 2 db tojássárgája, 1 csomó metélőhagyma, 12 dkg sajt, 40 dkg körte, 1 db citrom, 1 dl vörösbor, 40 dkg áfonya, 5 cl konyak, só
Elkészítés: A fácánmelleket kicsontozzuk, bőrét eltávolítjuk. Sóval, őrölt fehérborssal, reszelt szerecsendióval, őrölt bazsalikommal fűszerezzük. Forró vajba téve mindkét oldalát megsütjük. Tűzálló tálat vajjal kikenünk, és a fácánmelleket beletéve sorba rendezzük. Keverőtálba öntjük a tejfölt, hozzáadjuk a tojássárgáját, az apróra vágott metélőhagymát és a reszelt sajtot, gyengén megsózzuk és összekeverjük. Ezzel a melleket bevonjuk, és sütőbe tolva szép pirosra sütjük. A meghámozott körtét félbevágjuk, citrommal bedörzsöljük, és vörösborban puhára pároljuk. Az áfonyát konyakkal ízesítjük, és ezzel a körtét megtöltjük, majd kikent sütőlapra ültetjük és a sütőbe téve, jól átforrósítjuk, Az elkészült fácánmelleket az áfonyával töltött körtével és mandulás burgonyaropogóssal tálaljuk.

Radványi tűzdelt fácán almapürével



Hozzávalók 10 személyre: 5 db fácán, 400 g füstölt szalonna, 200 g sertészsír, 60 g tisztított vöröshagyma, 100 g tisztított sárgarépa, 100 g tisztított gyökér, 500 g áfonya, 500 g almapüré, 1/2 csokor petrezselyemzöld, 5 adag szalmaburgonya, 5 adag párolt rizs, 2 dl asztali fehérbor, 5 dl csontlé, só, őrölt bors, majoránna, kakukkfű.
Elkészítés: A fácánokat szárazon megtisztítjuk, óvatosan, hogy a bőrük fel ne szakadjon. Kibelezzük, majd kívül-belül gondosan tisztára mossuk, és füstöltszalonna-csíkokkal a mellüket megtűzdeljük. A fácánokat kívül-belül jól megsózzuk, belsejükbe majoránnát, őrölt borsot, kakukkfüvet, petrezselyemzöldet és egy fél fej tisztított vöröshagymát teszünk. Serpenyőben kevés zsírt hevítünk, az előkészített fácánokat átsütjük, és tepsibe helyezzük. A visszamaradt zsíron zöldségágyat készítünk. A karikára vágott tisztított sárgarépát, tisztított gyökeret, vöröshagymát lepirítjuk, felengedjük fehérborral, és a már szépen elősütött fácánokat ráhelyezzük. Sütőbe tesszük, állandó locsolás mellett puhára sütjük. Sütés közben, ha a levét elfőné, kevés csontlével pótoljuk. Egyenletesen sütjük, szép ropogós pirosra. Amikor a fácánok megsültek, a zöldségágyról levesszük, a visszamaradt zöldséget csontlével beforraljuk, majd finom szőrszitán átszűrjük. Köretnek párolt rizst és szalmaburgonyát adunk. Adhatunk hozzá vörös borban párolt körtét áfonyával töltve és almapürét. Tálalásnál a fácánokat saját levével meglocsoljuk.

Rakott burgonya



Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg aprószemű burgonya, 15 dkg gépsonka, 2 fej vöröshagyma, 15 dkg kifejtett zöldborsó, 4 evőkanál reszelt ementáli sajt, 5 dl húsleves, 2 dl tejszín, 2 evőkanál liszt, 3 evőkanál vaj vagy margarin, 1/2 csokor petrezselyem, 1/2 csokor majoránna, só, bors
Elkészítés: A burgonyát megmossuk, és forrásban lévő, sós vízben kb. 10 percig főzzük. Közben a hagymát megtisztítjuk, és kockára vágjuk. A vajat vagy margarint megforrósítjuk, és a hagymát üvegesre pároljuk. Meghintjük a liszttel, és állandóan kevergetve 1 percig pirítjuk. Felöntjük a tejszínnel és a levessel. A mártást kb. 5 percig főzzük. A zöldborsót forrásban lévő, sós vízben kb. 10 percig főzzük. A zöldfűszereket megmossuk, és felaprítjuk. A sonkát kockára vágjuk, a sajtot lereszeljük. A mártásba belekeverjük a lecsöpögtetett zöldborsót, a sonkát, a sajtot, és a zöldfűszereket. Sóval és borssal ízesítjük. A főtt burgonyát meghámozzuk - ha szükséges, félbevágjuk -, és leöntjük, a húsoszöldséges mártással. Előmelegített sütőbe toljuk, és 200 fokon (gáztűzhelynél 3-as fokozaton) 20-25 percig sütjük. Friss vegyes saláta és hideg (cseh) sör illik hozzá.
Elkészítési idő kb. l óra. adagonként 2640 joule-t (630 kalóriát) tartalmaz.

Rántott pulykamell (Smazená kruti prisícka)



Hozzávalók 4 személyre: 800 g pulykamell, 2 db tojás, 100 g finomliszt, 250 g zsemlemorzsa, 300 g olaj, só.
A pulykamellhúst felszeleteljük, széleit bevagdossuk, kiklopfoljuk, megsózzuk, lisztbe, tojásba, zsemlemorzsába panírozzuk. A hússzeletek mindkét oldalát forró olajban aranybarnára sütjük. 

Sajtmártás



Hozzávalók: 10 evőkanál reszelt sajt, 1 pohár joghurt, 1 evőkanál citromlé, 1 kávéskanál mustár, kis Worcester szósz, 1/2 kávéskanálnyi csípős paprika, só
A joghurtba belekeverjük a fűszereket, Worcester szószt, ráöntjük a sajtra és összekeverjük, citromlével ízesítjük. Párolt zöldséghez tálaljuk.

Sertésborda juhtúrós sztrapacskával



Hozzávalók 4 személyre: 70-80 dkg kicsontozott sertésborda, 5 dkg liszt, 1 evőkanál paradicsompüré, 8 dkg zsír vagy olaj, só, bors.
A sztrapacskához: 60 dkg hámozott, reszelt burgonya, 1 tojás, 6-8 dkg zsír, 30 dkg liszt, 10 dkg füstölt szalonna, 15 dkg juhtúró, só.
A kicsontozott bordaszeleteket enyhén kiveregetjük, megsózzuk, megborsozzuk, lisztbe forgatjuk, és a felhevített zsírban vagy olajban mindkét oldalát hirtelen pirosra sütjük. A zsírjához lisztet, paradicsompürét és kevés vizet hozzáadva lassúbb tűzön pecsenyelevet forralunk, visszahelyezzük bele a sült bordákat, és fedő alatt puhára pároljuk. A reszelt nyers burgonyából, lisztből, sóból, tojásból, olvasztott zsírból jól kidolgozott galuskatésztát keverünk. Kanállal beleszaggatjuk a forró, sós vízbe és kifőzzük. (Az eredeti receptek szerint barnalisztet használtak hozzá.) Kiolvasztjuk a kockára vágott szalonnát, a tepertőt kiszedjük, s erre a forró szalonnazsírra tesszük a kifőtt, leöblített és leszűrt galuskát. Jól átkeverjük, tetejére morzsoljuk a juhtúrót, ráhintjük a tepertőt és forrón tálaljuk. A mellé adott sült bordát a pecsenyelével meglocsoljuk.

Sonkahab



Hozzávalók: 200 g sonka, 80 g vaj, só, pirospaprika, őrölt feketebors és szagos-bors, 30 g tejszín
A sonkát kétszer átdaráljuk. A vajat, fűszereket, sót habosra keverjük. Apránként hozzáadjuk a darált sonkát és alaposan kikeverjük. A végén hozzáadjuk a felvert tejszínhabot.

Sonkahab



Hozzávalók: 200 g sonka, 80 g vaj, só, pirospaprika, őrölt feketebors és szagos-bors, 30 g tejszín
A sonkát kétszer átdaráljuk. A vajat, fűszereket, sót habosra keverjük. Apránként hozzáadjuk a darált sonkát és alaposan kikeverjük. A végén hozzáadjuk a felvert tejszínhabot.

Sonkakrém



Hozzávalók: 60 g vaj, 100 g. sonka, 1 evőkanál mustár, só, kevés tej vagy tejföl, 2 keménytojás, 15 g hagyma, 1 db savanyú uborka
A vajat, apróra vágott sonkát, mustárt, sót és a tejet vagy tejfölt, apróra vágott főtt tojást jól kimixeljük. Hozzáadjuk az apróra vágott hagymát és uborkát és újból alaposan kimixeljük.

Sós kalács joghurttésztából



Hozzávalók: 250 g vaj, 500 g sima liszt, 1 pohár joghurt, 200 g füstölt sajt, 1 nagyobb hagyma, mustár, 4 tojás, 2 pirospaprika, só, kari fűszerkeverék, bors
A vajat, lisztet, joghurtot sima tésztává dolgozzuk, és állni hagyjuk 24 óráig. Utána kinyújtjuk, hogy ne legyen túl vastag. Magasabb tepsiszerű edénybe tesszük, vigyázva arra, hogy a szélei magasan legyenek. Megkenjük mustárral, rárakjuk a karikára vágott hagymát és rárakjuk a felvágott pirospaprikát. Előmelegített sütőbe tesszük. Kb. 15 percnyi sütés után a félig sült tésztára ráöntjük a reszelt sajttal elkevert tojást, melyet fűszerezünk. A kalácsot megsütjük. Hidegen és melegen is tálalható.

Sült alma



Hozzávalók 4 személyre: 4 db alma, 1 dl méz, 5 dkg darált dió, fahéj, vaj
Elkészítése: Az almák magházát kiemeljük, így az almákon egy keskeny lyuk keletkezik. Összekeverjük a diót, a fahéjat, a mézet és jól eldolgozzuk. Ezzel a masszával megtöltjük az almákat. Ezután megkenjük az almák héját vajjal és kb. 1 órára sütőbe tesszük őket.

Szilvalekváros gombóc



Hozzávalói: 50 dkg liszt, 2 dkg élesztő, 1 csipet porcukor, 1 dl tej, 1 csipet só, szilvalekvár a töltelékhez, a tetejére porcukros mák és olvasztott vaj.
Keverőtálba tesszük a lisztet, közepébe mélyedést vájunk, rászórjuk az élesztőt, cukrot és hozzáöntjük a tejet. Kovászt készítünk. Betakarjuk, kelesztjük. Ha a kovász megkelt megsózzuk, tojást, tejet teszünk hozzá, és robotgéppel jól elkeverjük, hogy főzésnél ne repedezzenek meg a gombócok. Ha kész a tészta, meghintjük liszttel, és tovább kelesztjük. Amíg kel a tészta, egy deszkát meglisztezünk, majd a megkelt tésztát kicsit átgyúrjuk, elfelezzük, és egyforma darabokra felvágjuk. (rombusz vagy négyzet alakúra) Mindegyiknek a közepébe lekvárt teszünk, a tészta széleit jól összenyomkodjuk, hogy főzésnél ne nyíljanak szét. Kerek gombócokat formázunk. Nem vízben, hanem gőz fölött főzzük oly módon, hogy egy lukacsos lapra helyezzük a gombócokat, amelyet beolajoztunk. Vigyázzunk, ne tegyük túl közel egymáshoz a gombócokat, mert még kelni fognak. A kész gombócokat kiemeljük a lukacsos lappal együtt, és tálra tesszük. Megszórjuk a porcukros mákkal a tetejét, és bőven meglocsoljuk olvasztott vajjal. 

Sziléziai hintett lepény



25 deka lisztet 10 deka vajjal, 10 deka cukorral, 1 tojással, kevés sóval, fél citrom reszelt héjával és 2,5 deci tejjel könnyen összedolgozunk, majd kevés liszttel kevert fél csomag sütőport gyúrva még hozzá, zsírozott, lisztezett tepsibe félujjnyi vastagon elnyomkodjuk. Vajjal megkenjük a tetejét 20 deka lisztből, 18 deka meleg vajból, 12 deka cukorból és fél csomag vaníliás cukorból jól eldolgozott tésztából borsó nagyságúra dörzsölt golyócskákkal telehintjük. Rendes tűznél szép pirosra sütjük. 

Szlovák káposztás sztrapacska



Hozzávalók: 80 dkg főtt burgonya összetörve, 20 dkg finomliszt, 25 dkg rétesliszt, 35 dkg savanyú káposzta, 15 dkg szalonna, só, fehérbors, 1 tojás, erőleves, vagy víz
Az összetört burgonyát, tojást, sót, fehérborsot, a finom és réteslisztet elkeverem, kidolgozom. Ügyeljünk, hogy ne legyen túl sűrű, vagy túl lágy (utóbbinál adjunk hozzá még mindkét lisztféléből), az a jó, ha fakanál megáll benne.
Vágjuk a szalonnát kockákra, a káposztát pedig csíkokra. Serpenyőben zsírjára sütjük a szalonnát, majd a felét félre tesszük. Hozzáadjuk a káposztát, sót, borsot, erőlevest (vizet), és fedő alatt pároljuk.
Vizet forralunk, ebbe szaggatjuk bele a galuskát, megkeverjük egy-két perc, míg fel jön a felszínére. A leszűrt galuskákat hozzáadjuk a káposztához, és együtt átpirítjuk. Ízlés szerint fűszerezzük. Tálaláskor a félretett szalonnával megszórjuk.
A sztrapacskát juhtúróval is elkészíthetjük

Szlovák szelet



Hozzávalók: 4 szelet kicsontozott sertéskaraj, 40 g szalámi, 4 tojás, 400 g burgonya, 40 g liszt, só, olaj a sütéshez.
A jól kivert karaj egyik oldalára egy szelet szalámit teszünk, összehajtjuk. A hámozott burgonyát nyersen megreszeljük, megsózzuk, egy kicsit állni hagyjuk, majd jól kinyomkodjuk, és az egész tojásokkal, és a liszttel tésztává gyúrjuk. 4 részre osztjuk, az egyes adagokat kinyújtjuk, belecsomagoljuk a húst, és bő, forró olajban kisütjük.

Sztrapacska 1.



Hozzávalók négy személyre: 2 csomag ARVIT mélyhűtött sztrapacska, 10 dkg füstölt szalonna, 20 dkg juhtúró, 2 dl tejföl.
Elkészítése: A kockára vágott füstölt szalonnát kiolvasztjuk, majd a szalonnakockákat kiszedjük, és a visszamaradt zsiradékon a fagyott sztrapacskát felmelegítjük. Elkeverjük a juhtúróval, sült szalonnakockával, és tejföllel díszítve tálaljuk. 

Sztrapacska 1.



Hozzávalók négy személyre: 2 csomag ARVIT mélyhűtött sztrapacska, 10 dkg füstölt szalonna, 20 dkg juhtúró, 2 dl tejföl.
Elkészítése: A kockára vágott füstölt szalonnát kiolvasztjuk, majd a szalonnakockákat kiszedjük, és a visszamaradt zsiradékon a fagyott sztrapacskát felmelegítjük. Elkeverjük a juhtúróval, sült szalonnakockával, és tejföllel díszítve tálaljuk. 

Sztrapacska 2.



A meghámozott burgonyát nyersen finomra reszeljük. Elkeverjük 1 evőkanál zsírral, 1 tojással és annyi liszttel, hogy galuska keménységű tésztát kapjunk. Sóval ízesítjük, és evőkanállal lobogó forró sós vízbe szaggatjuk.
Leszűrjük, majd kisütött szalonna zsírjára szedjük, és reszelt juhtúróval vastagon meghintjük. Megszórjuk a kisütött szalonna tepertőjével és kb. 10 percre forró sütőben sütjük.
Azonnal, valamilyen salátaféleséggel tálaljuk.

Sztrapacska 3.



3-4 nagyobb szemű krumplit lereszelünk - teszünk bele 1 db tojást - és annyi lisztet keverünk bele, amennyit felvesz, lényeg az, hogy laza nokedli tésztát kapjunk - és ne feledjük megsózni!
Kiszaggatjuk, lecsöpögtetjük, egy tálba tesszük. Egy kis szalonnát apró kockákra vágjuk, kisütjük - és az egészet a tésztára borítjuk, s összekeverjük. 25 dkg túrót (lehet tehéntúró, de lehet juhtúró is - ez utóbbival szerintem finomabb) összekeverjük a szalonnás nokedlival.
Tálaláskor meglocsoljuk tejföllel.

Tátrai batyu



Hozzávalók 4 személyre: A tésztához 40 dkg burgonya, 10 dkg liszt, 1 dl tej, 1 db tojás, fokhagyma, ízlés szerint, só, bors, majoranna, olaj a sütéshez.
A töltelékhez: 60 dkg sertés szűzpecsenye, 20 dkg hagyma, 10 dkg szalonna, 1 db zöldpaprika, 20 dkg gomba, 2 db cseresznyepaprika, só, bors, mustár, ketchup, olaj a sütéshez.
A burgonyalepény elkészítése: A burgonyához hozzáadjuk a felvert tojást, sót, majorannát, fekete borsot, lisztet és a tejet fokozatosan hozzáadagolva lágy tésztává keverjük.
A töltelék elkészítése: A húshoz hozzáadjuk a mustárt, kockára vágott szalonnát, felkockázott gombát, sózzuk, borsozzuk. Felszeleteljük a hagymát, paprikát, cseresznyepaprikát. Előmelegített serpenyőbe olajat öntünk. Beletesszük a húst, valamint a szalonnakockákat és elkezdjük együtt pirítani. Ezután hozzáadjuk a gombát, a hagymát és tovább pirítjuk. Legvégül következik a paradicsompaprika, paradicsompüré és a cseresznyepaprika. Az immár elkészült tölteléket egy tálba rakjuk és kisütjük olajban a burgonyalepényt. Tálalásnál a lepény egyik felére halmozzuk a tölteléket, majd ráhajtjuk a lepény másik felét. Petrezselyemmel, uborkával díszítjük.

Tepsis káposzta (Cseh)



Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg sertéslapocka, 1 nagy fej hagyma, 1,5 kg savanyú káposzta, 4 db csirkecomb, 1 kg vöröshagyma, 20 dkg szalonna, 2 dl olaj, pirospaprika, szemesbors, babérlevél, só.
A csirkecombokat megsózzuk és megborsozzuk. A hagymát apróra, a sertéshúst kockára vágjuk. A sertéshúst fehéredésig dinszteljük a hagymán, borsozzuk és megszórjuk pirospaprikával. Közben a káposztát megpároljuk. Ezután összekeverjük a húst és a káposztát. Egy nagyobb tepsi aljára szalonna darabokat rakunk, rátesszük a húsos-káposztát, és végül a tetejére helyezzük a 4 egész csirkecombot a bőrével lefelé.

Tojás joghurtmártással



Hozzávalók: 4 keményre főtt tojás, 1-2 pohár joghurt, só, csipetnyi cukor, 4 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál apróra vágott metélőhagyma és petrezselyemzöld
A felszeletelt tojást szétrakjuk tányérokra. A joghurtot elkeverjük a széttört fokhagymát, sóval, cukorral, ráöntjük a tojásokra és megszórjuk petrezselyemzölddel. Teljesőrlésű kenyérrel tálaljuk.

Tonhalas krém



Hozzávalók: 1 olajos tonhalkonzerv (180 g), 1 kanál mustár, 1 kanál ketchup, só, őrölt feketebors, 1 kisebb hagyma, 2 kanál vaj vagy margarin
A hagymát megtisztítjuk, lereszeljük és hozzáadjuk a tonhalat (az olajat előtte lecsepegtetjük róla), mustárt, ketchupot, vajat, sózzuk, borsozzuk, és alaposan kimixeljük.

Tökös rétes



Hozzávalók 3 rúd réteshez: 1 kg reszelt sütőtök, 1 csomag réteslap, 25 dkg darált dió, cukor, ízlés szerint, fahéj, olaj a kenéshez.
Elkészítése: A sütőtököt meghámozzuk, megreszeljük és megpároljuk. 2 db réteslapot kiterítünk, és a hozzánk közel eső részre diót szórunk, tetejére rakjuk a tököt, majd ismét megszórjuk dióval. Ezután megcukrozzuk (attól függően, hogy mennyire édes a tök) és meghintjük fahéjjal. Egy konyharuha segítségével felcsavarjuk, és óvatosan belehelyezzük egy tepsibe, majd meglocsoljuk olajjal. Egy csomag réteslapból három rúd rétes készíthető. A rétest 180oC-fokon 40-50 percig sütjük, majd ha elkészült, konyharuha alatt 3 órát hagyjuk hűlni.

Túrófelfújt 1.



Hozzávalók: 400 g túró, 7 evőkanál tej, 2 tojás, 50 g daraliszt, citromhéj, só, 100 g porcukor, 80 g margarin, kevés zsemlyemorzsa
Az áttört túrót habosra keverjük a tejjel, a tojássárgákkal, porcukorral, citromhéjjal és a liszttel. A tojások felvert habját a végén adjuk a masszához. Tűzálló tálat, pudingformát vagy tepsit kikenjük margarinnal, megszórjuk zsemlyemorzsával, beleöntjük a kikevert túrót. A maradék margarint a tetejére reszeljük, és addig sütjük, míg a teteje aranybarna lesz. 

Túrófelfújt 2.



Hozzávalók: 250 g puha túró, 2 tojás, 40 g vaj, 40 g cukor, 60 g kéreg nélküli zsemlye benedvesítve (szétmorzsolva), citromhéj, vanília, só, mazsola, 1 evőkanál hámozott mandula - vaj és zsemlyemorzsa a forma kikenéséhez
A csíkokra vágott mandulát száraz edénybe tesszük, megszórjuk cukorral és karamellizáljuk. Egy tálban kikeverjük a vajat, cukrot és a tojássárgákat, hozzáadjuk a túrót a citromhéjat, vaníliát, sót és a zsemlyét majd a végén a tojások felvert habját amibe előzőleg lágyan belekevertük a megmosott mazsolát és a kihűlt karamelles mandulát. Kivajazott, zsemlyemorzsával kiszórt formában készre sütjük. Gyümölcssalátával, kompóttal vagy gyümölcsszósszal tálaljuk.

Túrófelfújt 3.



Hozzávalók: 50 g vaj, 60 g cukor, 3 tojás, 1 cs. vaníliás cukor, 1 citrom leve, 500 g túró, 5 evőkanál dara, só, 1 kávéskanál olvasztott vaj, 40 g mandula, 400 g kimagozott sárgabarack (vagy kompót)
A vajat a tojássárgákkal, cukorral, vaníliás cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a citromlevet, sót, túrót, darát és lazán hozzákeverjük a tojások felvert habját. A kikent formába beleöntjük a massza felét, rárakjuk a barackokat és ráöntjük a massza másik felét. Maradék barackkal és hámozott mandulával díszítjük a tetejét, majd forró sütőben készre sütjük.